Posts Tagged ‘Zdjęcia z lotu ptaka’

Marsjański krajobraz?

Marsjański krajobraz? .. hmm, jaki tam marsjański .. to jest nasza kochana stalóweczka, hutniczy gród – ameliniowe zagłębie 😉
Na zdjęciach zbiornik osadowy znajdujący się na końcu ulicy Wrzosowej, umiejscowiony w lasach na wschód od terenu huty (osadników naliczyłem 5, jeden aktywny i zalewany). Może i z ziemi teren nie wygląda efektownie, ale za to z powietrza, z odpowiedniej wysokości gdy odbija się w nim niebo i zachodzące słońce .. jest ciekawie. Przy okazji – to nie jest ta słynna bomba ekologiczna z całą tablicą Mendelejewa. Tamte toksyczne osadniki są na terenie huty, oddalone od tego ze zdjęć o około 1200m na północny-zachód.

Mieszają się dwa źródła. Wschodnie źródło z wyraźną domieszką ciemnej brei.

Osadnik jest całkiem sporych rozmiarów, w najszerszym miejscu ma około 300m. Tutaj widoczna rura spustowa (akurat nieaktywna).

Takie duże Cappuccino 🙂 Zapewniam, że Stalowa Wola widziana z lotu ptaka ma więcej takich rodzynek i kolejne wrzutki już dojrzewają w jaśni.

Krajobraz jak z Marsa .. rodzynek ameliniowego zagłębia.

Ujęcie pionowe – dużo mniej efektowne bo bez odbicia nieba i zachodzącego słońca.

Aktywna rura zrzutowa (tutaj jest jakieś ciemniejsze zabarwienie cieczy, prawdopodobnie woda musi odstać jakiś czas aby dać szmaragdowo-błękitne zabarwienie).

Oziminy

Trzecia dekada września to optymalny termin siewu zbóż ozimych. W słoneczną i ciepłą sobotę rolnicy wyjechali swoimi maszynami na pola aby dokonać aktu zasiewu pod przyszłoroczne plony.

Wysiew oziminy – roślin uprawnych jednorocznych, do przejścia całego cyklu rozwojowego potrzebują okresu niskich temperatur występujacych w zimie.

Oziminy rozpoczynają wegetację przed zimą i zimują pod pokrywą śnieżną.

Reaktywacja

Zimowe widoki z nieba mroziły krew przez całe lato, brak nowości i kontaktu z bieżącymi zjawiskami w kosmosie wskazywał na porzucenie fotobloga, nic tylko oczekiwać zgaśnięcia domeny i zdjęcia z rejestrów wujka gugla .. a to jednak nie koniec! Czas na reaktywację! Na początek most – szału nie ma, temat oklepany ale ujdzie na pierwszy wjazd po długiej przerwie. Nowy most na krajowej 19 cieszy kierowców od kilku miesięcy. W lotnictwie funkcjonuje powiedzenie, że co dobrze wygląda to dobrze lata – przez analogię podobnie można powiedzieć o tym moście – prezentuje się wspaniale i doskonale spełnia swoją funkcję.Suplement – dodatkowe dwie fotki.
Zdjęcie znane z plakatu promującego imprezę „Dni Niska 2012 – Dożynki Powiatu Niżańskiego”PS
Od tego wpisu pilotażowo zdjęcia będą „okraszane” graficznym symbolem tego fotobloga.
M.

Podkarpacie z lotu ptaka – prezentacja

Informacja o publikacji Libry pod tytułem „Podkarpacie z lotu ptaka” pojawiła się już w Ikarystyce jednak tym razem wieszam krótką prezentację tego albumu w technologii flash, a i odrobina dodatkowego lansu nie zaszkodzi  😀
Prezentacja albumu "Podkarpacie z lotu ptaka" (flash)Otwórz prezentację „Podkarpackie z lotu ptaka” na pełnym ekranie

Co w albumie? – doskonałe zdjęcia lotnicze takich podkarpackich perełek jak:

  • zamki w Łańcucie, Baranowie Sandomierskim, Przemyślu, Krasiczynie, Rzeszowie, Odrzykoniu, Lesku
  • pałace w Sieniawie, Weryni, Narolu, Horyńcu-Zdroju, Przecławiu, Wysocku, Zarzeczu, Przeworsku
  • skansen w Kolbuszowej i Sanoku
  • zalew Machowski, Soliński, Mokrzec
  • cerkwie w Uluczu, Radrużu
  • klasztor w Kalwarii Pacławskiej, Jarosławiu, Leżajsku, Starej Wsi
  • miasta: Nisko, Stalowa Wola, Leżajsk, Przemyśl, Przeworsk, Rzeszów,  Tarnobrzeg, Ulanów, Rudnik nad Sanem, Narol, Dubiecko, Dynów, Brzozów, Krosno, Jasło,  Dębica, Mielec, Lesko, Sanok …
  • ujście Sanu do Wisły (widełki)
  • oraz kilkanaście ciekawych ujęć z powietrza przedstawiających niezwykłe piękno przyrody południo-wschodniej części Polski

„Podkarpacie to rejon o bogatych tradycjach lotniczych, sięgających końca XIX w., kiedy to ekscentryczny arystokrata ze Wzdowa, pionier polskiej awiacji, hrabia Adam Ostaszewski pracował nad swoimi projektami płatowca z silnikiem, sterowca czy pionowzlotu. W latach dwudziestych XX w. powstał we Lwowie Aeroklub Podkarpacki, który stworzył szkołę szybowcową w Bezmiechowej. Kilka lat później na lotniczej mapie Podkarpacia pojawiła się Ustianowa z zorganizowanym tam lotniskiem górskim i szkołą szybowcową. Początki przemysłu lotniczego na Podkarpaciu wiążą się z planem budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego, wśród którego inwestycji strategiczną rolę odgrywały Państwowe Zakłady Lotnicze z Wytwórnią Silników nr 2 w Rzeszowie oraz Wytwórnią Płatowców nr 2 w Mielcu, która po II wojnie światowej stała się wiodącym w kraju producentem samolotów. Ogromne znaczenie dla kultywowania tradycji podkarpackiego lotnictwa miało powstanie Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Działający na niej Wydział Maszyn i Lotnictwa, umożliwia uzyskanie licencji pilota zawodowego lotnictwa cywilnego, a także przygotowuje studentów w zakresie projektowania samolotów i ich wyposażenia.
[…]
W ostatnich latach popularnym sportem stało się paralotniarstwo, którego zwolennicy zrzeszają się w sekcjach paralotniarskich lokalnych aeroklubów. Wznosząc się nad Podkarpaciem oglądają je z perspektywy lotu ptaka, o której marzył już mityczny Ikar. I choć ten sposób oglądu świata, wraz z postępem technicznym, staje się coraz bardziej dostępny dla zwykłych śmiertelników, to jednak wciąż zadziwia i zachwyca możliwością ujrzenia niedostrzegalnych z ziemi wzorów, znaków i układów przestrzennych. Wielu paralotniarzy swoje powietrzne spostrzeżenia uwiecznia na fotografiach, z których wybrane, razem z tymi wykonanymi z perspektywy lotu samolotem, przedstawiamy w naszym albumie”

Nisko w budowie

Z góry widać więcej, lepiej i wyraźniej więc nie sposób przeoczyć ogromnego zagęszczenia wielkoplanowych inwestycji w powiecie niżańskim – nowy most na Sanie, wiadukt nad linią LHS, zbiornik małej retencji, elementy obwodnicy … się dzieje 8)

Ciężki sprzęt w akcji – tutaj będzie zbiornik małej retencji (drugi etap prac na os. Podwolina).

Co oni zrobią z taką ilością ziemi? wysypisko śmieci zostało już poddane rekultywacji dwa lata temu.

Nowa droga dojazdowa do budowanego wiaduktu nad linią LHS.

Prace wykończeniowe nowego mostu na Sanie. Fotka 990px jest przygotowaniem do nowej jakości – będzie ciężej ale przy obecnych łączach i parametrach serwerów wirtualnych nie powinno być tragedii, w końcu to jest fotoblog ze zdjęciami lotniczymi i może się ładować ciut dłużej 😉