Posts Tagged ‘Publikacje’

Podkarpacie z lotu ptaka – prezentacja

Informacja o publikacji Libry pod tytułem „Podkarpacie z lotu ptaka” pojawiła się już w Ikarystyce jednak tym razem wieszam krótką prezentację tego albumu w technologii flash, a i odrobina dodatkowego lansu nie zaszkodzi  😀
Prezentacja albumu "Podkarpacie z lotu ptaka" (flash)Otwórz prezentację „Podkarpackie z lotu ptaka” na pełnym ekranie

Co w albumie? – doskonałe zdjęcia lotnicze takich podkarpackich perełek jak:

 • zamki w Łańcucie, Baranowie Sandomierskim, Przemyślu, Krasiczynie, Rzeszowie, Odrzykoniu, Lesku
 • pałace w Sieniawie, Weryni, Narolu, Horyńcu-Zdroju, Przecławiu, Wysocku, Zarzeczu, Przeworsku
 • skansen w Kolbuszowej i Sanoku
 • zalew Machowski, Soliński, Mokrzec
 • cerkwie w Uluczu, Radrużu
 • klasztor w Kalwarii Pacławskiej, Jarosławiu, Leżajsku, Starej Wsi
 • miasta: Nisko, Stalowa Wola, Leżajsk, Przemyśl, Przeworsk, Rzeszów,  Tarnobrzeg, Ulanów, Rudnik nad Sanem, Narol, Dubiecko, Dynów, Brzozów, Krosno, Jasło,  Dębica, Mielec, Lesko, Sanok …
 • ujście Sanu do Wisły (widełki)
 • oraz kilkanaście ciekawych ujęć z powietrza przedstawiających niezwykłe piękno przyrody południo-wschodniej części Polski

„Podkarpacie to rejon o bogatych tradycjach lotniczych, sięgających końca XIX w., kiedy to ekscentryczny arystokrata ze Wzdowa, pionier polskiej awiacji, hrabia Adam Ostaszewski pracował nad swoimi projektami płatowca z silnikiem, sterowca czy pionowzlotu. W latach dwudziestych XX w. powstał we Lwowie Aeroklub Podkarpacki, który stworzył szkołę szybowcową w Bezmiechowej. Kilka lat później na lotniczej mapie Podkarpacia pojawiła się Ustianowa z zorganizowanym tam lotniskiem górskim i szkołą szybowcową. Początki przemysłu lotniczego na Podkarpaciu wiążą się z planem budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego, wśród którego inwestycji strategiczną rolę odgrywały Państwowe Zakłady Lotnicze z Wytwórnią Silników nr 2 w Rzeszowie oraz Wytwórnią Płatowców nr 2 w Mielcu, która po II wojnie światowej stała się wiodącym w kraju producentem samolotów. Ogromne znaczenie dla kultywowania tradycji podkarpackiego lotnictwa miało powstanie Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Działający na niej Wydział Maszyn i Lotnictwa, umożliwia uzyskanie licencji pilota zawodowego lotnictwa cywilnego, a także przygotowuje studentów w zakresie projektowania samolotów i ich wyposażenia.
[…]
W ostatnich latach popularnym sportem stało się paralotniarstwo, którego zwolennicy zrzeszają się w sekcjach paralotniarskich lokalnych aeroklubów. Wznosząc się nad Podkarpaciem oglądają je z perspektywy lotu ptaka, o której marzył już mityczny Ikar. I choć ten sposób oglądu świata, wraz z postępem technicznym, staje się coraz bardziej dostępny dla zwykłych śmiertelników, to jednak wciąż zadziwia i zachwyca możliwością ujrzenia niedostrzegalnych z ziemi wzorów, znaków i układów przestrzennych. Wielu paralotniarzy swoje powietrzne spostrzeżenia uwiecznia na fotografiach, z których wybrane, razem z tymi wykonanymi z perspektywy lotu samolotem, przedstawiamy w naszym albumie”

Album „Podkarpacie z lotu ptaka”

Na początku sierpnia na księgarskie półki trafił album „Podkarpacie z lotu ptaka / Podkarpacie – A Bird’s Eye View”  z moimi 33 zdjęciami lotniczymi przedstawiającymi południowo-wschodnią Polskę z podniebnej perspektywy. Jest to praca zbiorowa kilku pilotów-fotografów (poniżej lista autorów w kolejności alfabetycznej):

 • Stanisław Cyparski
 • Paweł Fabiszewski
 • Marek Myśliwiec
 • Marcin „Roger” Pojałowski
 • Wiesław Rozmus
 • Marek Samojeden (33 fotografie lotnicze)
 • Wacław Szczepański
 • Dariusz Tyrpin
 • Wojciech Zatwarnicki

Opisy i teksty w albumie: Adriana Pyszkowska

ISBN 978-83-89183-83-5
Liczba stron: 208
Format 240 x 290 mm
Oprawa twarda, opisy w języku polskim i angielskim

Kilka zdań o albumie zaczerpnięte ze strony wydawnictwa Libra: „Podkarpacie to niezaprzeczalnie jeden z najpiękniejszych rejonów Polski, z licznymi cennymi zabytkami, bogatą kulturą i tyleż ciekawą, co burzliwą historią. W albumie „Podkarpacie z lotu ptaka” zaprezentowaliśmy spacer przez jego malownicze tereny począwszy od wideł Wisły i Sanu, przez Roztocze, historyczny szlak miast, po Beskid Niski i Bieszczady. Jest to jedyna okazja żeby zobaczyć ten uroczy zakątek Polski w zupełnie nowym spektrum z perspektywy lotu ptaka, zadziwiającej niedostrzeganymi z ziemi wzorami i układami przestrzennymi, stworzonymi przez matkę naturę i pracę ludzkich rąk.”

Dziękuję załodze wydawnictwa ‚Libra’ z Rzeszowa za przygotowanie i realizację tego projektu.

Miasta Podkarpacia – Towns in South East Poland

W sierpniu ukazał się album „Miasta Podkarpacia – Towns in South East Poland” wydawnictwa Libra zawierający kilka moich zdjęć lotniczych podkarpackich miast: Leżajsk, Nisko, Nowa Sarzyna, Rudnik nad Sanem, Stalowa Wola, Ulanów. Za wstęp, streszczenie oraz nadzór merytoryczny nad całością odpowiada prof. dr hab. Jerzy Motylewicz, teksty oraz podpisy pod fotografiami to dzieło Andrzeja Pyszkowskiego, natomiast redaktor prowadzącą jest Adriana Pyszkowska-Włoch.

 • Liczba stron: 336
 • ISBN 978-83-89183-76-7 (okładka z herbem)
 • ISBN 978-83-89183-80-4
 • Format: 240 x 290
 • Oprawa twarda (dwie wersje, jedna z herbem)
 • Język: polski i angielski

Opis albumu zaczerpnięty ze strony wydawnictwa Libra: „Podkarpacie to niezaprzeczalnie jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie zakątków Polski. Zajmuje jej południowo-wschodnią część, sąsiadując ze Słowacją i Ukrainą. W malownicze tereny województwa podkarpackiego wspaniale wpisują się jego miasta z licznymi cennymi zabytkami i kartami dziejów zapisanymi, częstokroć, przez burzliwą historię. „Miasta Podkarpacia” to przegląd przez 50 miast, ich początki powstania, jak i współczesność. Książka pokazuje nie tylko reprezentatywne dla każdego z nich obiekty, ale również związane z nimi znane osoby. Całość poprzedza wprowadzenie przedstawiające warunki powstania i rozwoju podkarpackich miast w aspekcie kulturowym, religijnym i gospodarczym. Fotografiom przedstawiającym najciekawsze obiekty towarzyszą teksty opowiadające o każdym z miast, ułożone według stałego modułu złożonego z rysu historycznego, kalendarium, a także opisu zabytków i znanych osób. Nieocenionym walorem albumu jest tłumaczenie tekstu głównego i podpisów na język angielski.”

Polecam 8)