Posts Tagged ‘Industrialne klimaty’

Marsjański krajobraz?

Marsjański krajobraz? .. hmm, jaki tam marsjański .. to jest nasza kochana stalóweczka, hutniczy gród – ameliniowe zagłębie 😉
Na zdjęciach zbiornik osadowy znajdujący się na końcu ulicy Wrzosowej, umiejscowiony w lasach na wschód od terenu huty (osadników naliczyłem 5, jeden aktywny i zalewany). Może i z ziemi teren nie wygląda efektownie, ale za to z powietrza, z odpowiedniej wysokości gdy odbija się w nim niebo i zachodzące słońce .. jest ciekawie. Przy okazji – to nie jest ta słynna bomba ekologiczna z całą tablicą Mendelejewa. Tamte toksyczne osadniki są na terenie huty, oddalone od tego ze zdjęć o około 1200m na północny-zachód.

Mieszają się dwa źródła. Wschodnie źródło z wyraźną domieszką ciemnej brei.

Osadnik jest całkiem sporych rozmiarów, w najszerszym miejscu ma około 300m. Tutaj widoczna rura spustowa (akurat nieaktywna).

Takie duże Cappuccino 🙂 Zapewniam, że Stalowa Wola widziana z lotu ptaka ma więcej takich rodzynek i kolejne wrzutki już dojrzewają w jaśni.

Krajobraz jak z Marsa .. rodzynek ameliniowego zagłębia.

Ujęcie pionowe – dużo mniej efektowne bo bez odbicia nieba i zachodzącego słońca.

Aktywna rura zrzutowa (tutaj jest jakieś ciemniejsze zabarwienie cieczy, prawdopodobnie woda musi odstać jakiś czas aby dać szmaragdowo-błękitne zabarwienie).

Industrialne klimaty

Krajobraz przemysłowy z lotu ptaka (Tilt-Shift). Sesja z zeszłego tygodnia – fotki zrobione tuż przed załamaniem pogody.

Elektrociepłownia

Hale produkcyjne

Rampa kolejowa

Duża instalacja 8)

Obiekt trudny do fotografowania, sporo niedociągnięć dało się przykryć efektem makiety 😀

Niżańskie struktury

Fala powodziowa spłynęła do morza zostawiając nas z komarami i politykami przesiąkniętymi jedynie słusznymi racjami. Wracam do poszukiwania ‚rodzynek’ … one jak zwykle ukrywają się tuż obok, prawie pod nosem a raczej pod nogami 8)

Zdjęcie ortogonalne dachu hali produkcyjnej ArmaToory w Nisku. Na pierwszy rzut oka ciężko rozpoznać czy to zdjęcie z lotu ptaka czy pionowa ściana jakiegoś budynku przemysłowego 😐

Inne orto ujęcie poprzedniego motywu. Cześć zdjęć z tej sesji posiada silne zakłócenia (aliasing – moire) pochodzące od falistej blachy, stosunkowo mocne filtry AA systemu jaki używam (na które tak wszyscy psioczą) jednak nie dały rady odfiltrować tych niepożądanych zmian obrazu :p

PS
Termin ‚wybierania rodzynek’ zapożyczyłem od jednego z mistrzów polskiej fotografii lotniczej – Pawła Młodkowskiego.
M.
Zobacz ślad lotu w programie Google Earth

Duże cappuccino proszę …

Fotopamiętnik został już wstępnie uformowany … czas zacząć wieszać fotki. Pierwsze zdjęcie przedstawia osadnik zlokalizowany w okolicy huty i elektrowni w Stalowej Woli.


Zdjęcie zrobiłem wczesnym rankiem z wysokości około 80 metrów. Obiekt znajduje się na granicy przestrzeni klasy G i przestrzeni niebezpiecznej D25 związanej z działalnością poligonu wojskowego w Nowej Dębie. Wojsko zarezerwowało strefę D25 od godziny 8:00 (czasu CEST) więc nad osadnikiem pojawiłem się przed 6 rano. Słonko o tej godzinie operowało już bardzo intensywnie i znajdowało się jeszcze nisko nad horyzontem co w efekcie ograniczyło możliwość szerokiego kadrowania (cienie drzew i konstrukcji metalowych). Zdjęcie musiałem mocno przyciąć z dołu ze względu na cień rury spustowej (nie wyglądało to zbyt ciekawie, zostawiłem tylko cień wody). W okolicy wypatrzyłem jeszcze kilka ciekawych obiektów, ale o tym w następnym wpisie.