Posts Tagged ‘Aerofotografia’

Paluszki solone …

… rozsypane na śniegu – ale, ale – co tam robi ten bordowo-czerwony ciągnik?

Skład drewna w dolinie Sanu na Pogórzu Dynowskim. W tym miejscu przed laty istniała miejscowość o nazwie Hroszówka (zrównana z ziemią podczas ‚akcji Wisła’).

Wyspa na morzu błota

Po zgniłym wyżu zostało już tylko wspomnienie a w powietrzu czuć nadciągającą zimę. Prawdopodobnie już za kilka dni sypnie z nieba białym puchem (hurrra! wreszcie). Niestety zaplanowana sesja z odłowu ryb ze stawów hodowlanych nie wypaliła w tym roku, pozostał tylko taki krajobraz po bitwie – osuszone akweny, morze błota, sterty korzeni, jakieś tropy i … mała wyspa porośnięta brzozami.

Tytułowa bezludna wyspa na morzu błota. Maniera z winietą, delikatne rozmycie markujące płytką głębię ostrości i piękna złota polska jesień. Nie ma co jojczyć nad uciekającym czasem bo oto nadchodzi kolejny etap – wspaniała zima! Kalesony na pokład 😎

Zdjęcie ortogonalne zamykające serię z powietrznej wycieczki nad Lasy Janowskie. Jakby nie te tropy żerującego zwierza to mamy krajobraz iście marsjański 😉

Podobne klimaty z lotu ptaka – jesień 2011

Jesień

To był skrupulatnie zaplanowany lot po konkretne lotnicze kadry – do pstryknięcia z góry kolorowy jesienny las w okolicy Momotów i Porytowego Wzgórza. Piątkowy lot nastrajał bardzo optymistycznie, przejrzystość powietrza była wtedy wręcz idealna, ale niestety w sobotę dał o sobie znać zalegający nad Polską ‚zgniły wyż’. Do południa mgły, szaro, buro i durno. Po południu pojawiło się słonko ale nadal fatalnie bo widoczność kiepska, cały świat przykryty mglistym kożuchem. W sumie cały materiał fotograficzny trafiłby do szuflady gdyby nie zmiana planu lotu po punkcie zwrotnym – postanowiłem zahaczyć stawy rybne w Lasach Janowskich. Fuksem i przypadkiem (uff znowu, a jakże!) zrobiłem kilka ciekawych ujęć  😀

Jesienne Lasy Janowskie z lotu ptaka. Wszystkie szerokie ujęcia ze względu na zamglenie wyszły słabo i cienko.

Samotna, bezludna wyspa na morzu błota. Jak się tam dostać? – chyba tylko z powietrza 🙂

Błękit nieba ‚udzielił się’ w rowie spustowym.

Tropy zwierząt na błocie (dno osuszonego stawu rybnego).

Tropy. Tak wygląda większość stawów hodowlanych jesienią – aby odłowić ryby spuszcza się wodę.

Co tam na dnie pozostało?  (stawy rybne, miejscowość Momoty Górne).

Rolnicza mandala

Eksperyment fotograficzny – uprawy papryki w ujęciu ortogonalnym ‚zamknięte’ w piramidę. Tak się mi z mandalą skojarzyło. Jest to moje, osobiste skojarzenie więc proszę nie cmokać i nie kręcić główkami 8)

Piramida – pole papryki modyfikowane

Tak wygląda to pole w oryginale. Nieskromnie stwierdzam, że niezły już jestem w ujęciach pionowych (ortogonalnych).
Uprawy papryki w gospodarstwie rolnym w Nisku.

Aby nie było zbyt ‚miałko’ jako bonus scenka rodzajowa z cyklu „prace polowe na traktorach z ptasiej perspektywy” 🙂
Prace polowe. Dwa traktory pracują zespołowo – jeden ‚zapyla’ z rozsiewaczem a drugi z bronami.

Migracja do ciepłych krajów

Jesień to czas migracji ptaków. Odlatujące bociany lub żurawie sformowane w efektowne klucze nie sposób przeoczyć, ale niej liczne formacje mniejszych ptaków umykają cichaczem i po prostu znikają z dnia na dzień. W trakcie niedzielnego termicznego latania spotkałem taką małą eskadrę za wysokości 1,5km nad ziemią i to w dodatku nad chmurami.

Gromada ptaków lecąca ponad chmurami na wysokości około 1500m AGL.

Co to za ptaszki? Niestety poruszały się dużo szybciej od mojej machiny latającej i nie było mowy o pościgu. Fotka jest małym wycinkiem z oryginalnego kadru i niestety jakość ujęcia jest tylko marna.