Archive for the ‘Kategoria ogólna’ category

Demotywatory

Fotki z ikarystyki znalezione w przepastnej otchłani Internetu które zaadaptowano na potrzeby demotywatorów 🙂Album „Podkarpacie z lotu ptaka”

Na początku sierpnia na księgarskie półki trafił album „Podkarpacie z lotu ptaka / Podkarpacie – A Bird’s Eye View”  z moimi 33 zdjęciami lotniczymi przedstawiającymi południowo-wschodnią Polskę z podniebnej perspektywy. Jest to praca zbiorowa kilku pilotów-fotografów (poniżej lista autorów w kolejności alfabetycznej):

 • Stanisław Cyparski
 • Paweł Fabiszewski
 • Marek Myśliwiec
 • Marcin „Roger” Pojałowski
 • Wiesław Rozmus
 • Marek Samojeden (33 fotografie lotnicze)
 • Wacław Szczepański
 • Dariusz Tyrpin
 • Wojciech Zatwarnicki

Opisy i teksty w albumie: Adriana Pyszkowska

ISBN 978-83-89183-83-5
Liczba stron: 208
Format 240 x 290 mm
Oprawa twarda, opisy w języku polskim i angielskim

Kilka zdań o albumie zaczerpnięte ze strony wydawnictwa Libra: „Podkarpacie to niezaprzeczalnie jeden z najpiękniejszych rejonów Polski, z licznymi cennymi zabytkami, bogatą kulturą i tyleż ciekawą, co burzliwą historią. W albumie „Podkarpacie z lotu ptaka” zaprezentowaliśmy spacer przez jego malownicze tereny począwszy od wideł Wisły i Sanu, przez Roztocze, historyczny szlak miast, po Beskid Niski i Bieszczady. Jest to jedyna okazja żeby zobaczyć ten uroczy zakątek Polski w zupełnie nowym spektrum z perspektywy lotu ptaka, zadziwiającej niedostrzeganymi z ziemi wzorami i układami przestrzennymi, stworzonymi przez matkę naturę i pracę ludzkich rąk.”

Dziękuję załodze wydawnictwa ‚Libra’ z Rzeszowa za przygotowanie i realizację tego projektu.

Miasta Podkarpacia – Towns in South East Poland

W sierpniu ukazał się album „Miasta Podkarpacia – Towns in South East Poland” wydawnictwa Libra zawierający kilka moich zdjęć lotniczych podkarpackich miast: Leżajsk, Nisko, Nowa Sarzyna, Rudnik nad Sanem, Stalowa Wola, Ulanów. Za wstęp, streszczenie oraz nadzór merytoryczny nad całością odpowiada prof. dr hab. Jerzy Motylewicz, teksty oraz podpisy pod fotografiami to dzieło Andrzeja Pyszkowskiego, natomiast redaktor prowadzącą jest Adriana Pyszkowska-Włoch.

 • Liczba stron: 336
 • ISBN 978-83-89183-76-7 (okładka z herbem)
 • ISBN 978-83-89183-80-4
 • Format: 240 x 290
 • Oprawa twarda (dwie wersje, jedna z herbem)
 • Język: polski i angielski

Opis albumu zaczerpnięty ze strony wydawnictwa Libra: „Podkarpacie to niezaprzeczalnie jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie zakątków Polski. Zajmuje jej południowo-wschodnią część, sąsiadując ze Słowacją i Ukrainą. W malownicze tereny województwa podkarpackiego wspaniale wpisują się jego miasta z licznymi cennymi zabytkami i kartami dziejów zapisanymi, częstokroć, przez burzliwą historię. „Miasta Podkarpacia” to przegląd przez 50 miast, ich początki powstania, jak i współczesność. Książka pokazuje nie tylko reprezentatywne dla każdego z nich obiekty, ale również związane z nimi znane osoby. Całość poprzedza wprowadzenie przedstawiające warunki powstania i rozwoju podkarpackich miast w aspekcie kulturowym, religijnym i gospodarczym. Fotografiom przedstawiającym najciekawsze obiekty towarzyszą teksty opowiadające o każdym z miast, ułożone według stałego modułu złożonego z rysu historycznego, kalendarium, a także opisu zabytków i znanych osób. Nieocenionym walorem albumu jest tłumaczenie tekstu głównego i podpisów na język angielski.”

Polecam 8)

Gimba-Mizhhiria (Borzhava)

Sezon lotów termicznych powoli dobiega końca – sezon bardzo udany. Zaliczona wyprawa na Lijak, do Bassano del Grappa, na Borżawę i jest jeszcze spora szansa na wrześniowy wyjazd w Alpy Julijskie – na Kobarid. Jak do tej pory najlepszy przelot trafił się na Ukrainie, niby tylko 28,6 km z Gimby do miasteczka Mizhhiria (Міжгір’я) ale łącznie z powrotem do bazy wypełnił mi praktycznie cały dzień  🙂 (szkic opisu tego lotu leżakuje już kilka tygodni, teraz jest okazja aby go wstawić bo leje i leje …).

Dolne startowisko na Gimbie, tuż ponad stacją wyciągu krzesełkowego.

Na startowisko wyjechaliśmy bardzo wcześnie – odprawa o 9:00 (8:00 naszego czasu), szpej na pakę ziła a piloci na wyciąg krzesełkowy. Najlepsze ‚okno’ do startu nie trwało zbyt długo, Cumulusy pojawiały się nagle, szybko ciemniały a po południu zapowiedziano Cb-ki. Bardzo wskazane było szybkie wykręcenie podstawy i odejście na trasę.
Faceci w kokonach 8)

Na początku mocno rzeźbiłem zerka nad grzebieniami, raz topiąc a raz ciut zyskując w końcu wytropiłem prawdziwy komin z wspaniałą dwójeczką do góry. W połowie drogi do podstawy dołączyła do mnie żółta sigma i razem zrobiliśmy sufit.
Przygotowania do startu. Duże zmiany sprzętowe w ukraińskim paralotniarstwie, już prawie nie ma śladu po starych ‚wytrzepach’ jakie dominowały na połoninach kilka lat temu.

Tuż po starcie z Gimby.

Połonina Borżawa widziana z podstawy chmur (pierwszy wjazd w warkocze chmur).

Powrót stopem na pace małej ciężarówki, kilka kilometrów z buta do miasta, potem autobusem z Mizhhirii do Pylypca, znowu kilka kilometrów z buta i na końcu stopem do bazy – ehhh, nie było lekko  :p
[gmap file=”https://ikarystyka.pl/kml/Borzhava-Gimba-Mizhhiria-15-VII-2010.kml” display_photos=”true” zoom=”11″]Ślad lotu Gimba-Mizhhiria na googlemaps.

Dane o locie w systemie XCC Polska (wykres wysokości, animacja lotu, punkty zwrotne itp.)

Powódź z lotu ptaka – wystawa w Sandomierzu

Już od 11 sierpnia 2010 na rynku Starego Miasta w Sandomierzu będą prezentowane prace Kacpra Kowalskiego z cyklu „Powódź z nieba” (w dużym formacie 1×1,5m, około 30 najciekawszych ujęć z powodzi). Warto się tam wybrać, zobaczyć prawdziwe mistrzostwo świata w dziedzinie fotografii lotniczej i dodatkowo cieszyć się niepowtarzalnym klimatem Starego Miasta w Sandomierzu.
Ja też tam będę 😀
Dodatkowe informacje znajdują się na witrynie projektu „Powódź z nieba”
Zdjęcia lotnicze z drugiej fali powodziowej.