Lotnicze dalekie obserwacje

by Skomentuj »

Prognozy na dzisiejszy poranek dawały nadzieję na przeprowadzenie dalekich obserwacji. Temperatura o świcie wynosiła -15oC  😎 Szybkie wznoszenie do poziomu przejścia z warstwy zamglonej do bardziej przejrzystej i … konsternacja, na górze jest lepsza widoczność ale i tak niewiele widać. Na wysokości około 1600m AGL wyłączam silnik, trymuję odpowiednio skrzydło (zimowa beleczka sterownicza wróciła do łask) i próbuję zrobić fotkę w kierunku Tatr Wysokich. Ogniskowa 600mm w przeliczeniu dla małego obrazka, AF nie chce współpracować bo obraz ‚tańczy’ we wszystkie strony, w końcu wprowadzam ręcznie korektę ostrości. Na podglądzie pojawia się tylko cień gór więc nawet nie wiem czy trafiłem z ostrością. Po zmaganiach w ‚jaśni’ wychodzi taki oto obrazek – jakość jest fatalna ale daje wyobrażenie jaki potencjał tkwi w lotach paralotnią z napędem zorientowanych na dalekie obserwacje. No cóż, pozostaje tylko czekać do kolejnej zimy i do zjawiska inwersji 8)

Tatry widziane z Niska – odległość w linii prostej to 200km z małym haczykiem, zdjęcie wykonane 10 marca 2010 o świcie z wysokości około 1540m AGL 😎

Więcej o Bieszczadach, Tatrach, Gorcach i Beskidzie Wyspowym widzianych z Niska podczas styczniowej inwersji jest tutaj ‚dalekie obserwacje z paralotnii‚.
Zobacz ślad lotu w programie Google Earth

PS
Ślad lotu zawiera również przerwę na lądowanie w celu zmiany obiektywu, nie chciałem dzielić zapisu na dwa 😀
M.

Skomentuj